Ligol Red
Pochodzenie
Czerwony mutant odmiany Ligol.
Owoc
Owoce średniej wielkości do dużych, kuliste, lekko zwężające się w kierunku kielicha, z żebrowaniem od strony kielicha. Zielona skórka jest gładka, bez ordzawień, błyszcząca, z lekkim woskowym nalotem, pokryta w 80-95% purpurowoczerwonym, jednolitym rumieńcem, na tle którego widoczne są nieco ciemniejsze smużki, przetchlinki średniej wielkości, liczne.
Kwitnienie i zapylanie
Kwitnie w średniej porze kwitnienia jabłoni, kwiaty są duże, pąki kwiatowe ciemnoróżowe. Dobrymi zapylaczami dla niej są: ‘Gala’, ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’, ‘Gloster’, ‘Idared’.
Drzewo
Drzewa rosną silnie, tworzą stożkową koronę z licznymi krótkopędami, wcześnie wchodzą w okres owocowania.
Owocowanie
Odmiana ma tendencję do przemiennego owocowania, wymaga przerzedzania zawiązków oraz corocznego cięcia. Dobrze przystosowana do warunków klimatycznych Polski, dobrze znosi mroźne zimy. Drzewa odmiany Ligol Red są średnio podatne na parcha i mączniaka jabłoni, ale dość podatne na zarazę ogniową. Odmiana jest przydatna do sadów intensywnych.
Smak
Miąższ owoców jest kremowy z zielonkawym odcieniem, średnioziarnisty, jędrny, soczysty z lekkim aromatem, słodko-kwaskowaty.
Termin zbioru i przechowywanie
Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w trzeciej dekadzie września lub na początku października. Bardzo dobrze się przechowują zarówno w zwykłej chłodni (do końca marca), jak i w chłodni z KA (podobnie jak Ligol). W czasie przechowywania są bardzo podatne na szarą pleśń oraz gorzką zgniliznę jabłek.